A családi bölcsőde adatai
A Mankaház 1-3 éves gyermekek számára nyújt napközbeni ellátást, hét fős létszámig. A gyermekek egész napos ellátását preferáljuk, de a szülők igényeihez igazodva lehetőséget biztosítunk heti, napi, de akár néhány órás gyermekfelügyeletre is. A bölcsőde a hétvégék és ünnepnapok kivételével egész évben nyitva tart.
Személyi, tárgyi feltételek
A Mankaház Családi Bölcsődét főállásban a bölcsöde vezetője, kisgyermeknevelők és segítők működtetik. Mindannyian rendelkezünk az üzemeltetéshez szükséges végzettséggel, és szakmai tapasztalattal.
Bölcsődénk minden, a működéshez szükséges színvonalas, minőségi személyi és tárgyi feltételt biztosít. Munkatársaink gyermekközpontú, segítőkész munkát végeznek.
Egy családi házban láttuk meg a lehetőséget, hogy egy olyan bölcsődét hozzunk létre, amely a gyerekek és szüleik igényeit teljes mértékben kielégíti.
Szolgáltatásunk célja, missziója
Családi bölcsődénk célja, hogy lehetőséget teremtsen az önkormányzati bölcsődei ellátásban nem részesülő gyermekek szükségleteinek és életkoruknak megfelelő napközbeni felügyeletre, gondozásra, nevelésre és foglalkoztatásra. Ezzel elősegítve, hogy szüleik annak biztos tudatában intézzék napi ügyeiket, tanuljanak tovább vagy akár térjenek vissza a munka világába, hogy gyermekeik a lehető legjobb kezekben vannak.
A gyermekek fejlődéséhez alapvetően fontos, hogy közösségbe kerüljenek, de fontos ennek fokozatos volta is. A családi bölcsődék esetében a kis létszám lehetővé teszi, hogy minden gyermekre jusson elegendő idő. Van mód egyénre szabott odafigyelésre, különleges bánásmódra. Ebben a családias légkörben a gyermek jobban érzi magát, az elszakadás könnyebb és a szülő is nyugodtabb.
Bölcsődénk alapelvei
Programunkat a gyerekek életkorához, személyiségéhez igazítjuk
Hagyjuk őket kibontakozni
Fizikai és érzelmi biztonság megteremtése
Az állandóságra törekvés, rendszeresség, kiegyensúlyozottság
Gyermekközpontúság
Következetesség, türelem, megértés
Derű, humor, jókedv
Együttműködés, segítőkészség, figyelmesség
A szokások kialakítása, a tevékenységek ritmikus váltakozása
Rugalmasság
A hagyományok, ünnepek ápolása, az évszakok változásán keresztül történő ismeretelsajátítás, tapasztalatszerzés
Az érzelmi fejlődés és a szocializáció elősegítése
Nyújtott szolgáltatáselemeink
Napközbeni ellátás, gondozás, nevelés
Rendszeres, egészséges étkeztetés
Különféle, a személyiségfejlődéshez szükséges foglalkozások
A szabad játék lehetősége
A nyugodt pihenés biztosítása
Mozgás szabad levegőn
Programok szervezése (születésnapi zsúrok, kirándulás)
Alkotótevékenység
A különböző alkotótevékenységek segítségével a gyerekek finom motorikai mozgását, szem és kéz koordinációját, az észlelést fejlesztjük, miközben az alkotókedv, a kreativitás és az önkifejezés is szárnyal. Megismerkednek a színekkel, formákkal, anyagokkal, mennyiségekkel, a különféle eszközökkel.
A programunkat az évszakokhoz, időjáráshoz, a gyermekek életkorához igazítjuk. Minden hétre előre összeállított programmal, feladatokkal felkészülve várjuk a hét kezdetét.
Tavasszal megismertetjük velük az ébredő természet színeit, tulajdonságait, ezen időszak növényeit, állatait és a hozzá kapcsolódó mondókákat, meséket. Ebben az időszakban készülünk fel velük a húsvétra és az Anyák napjára.
Nyáron próbálunk minél több időt a levegőn lenni, szabadtéri játékokat játszani.
Ősszel megismerkedünk az új színekkel, a levélhullással. Leveleket gyűjtünk, préselünk, festünk, gesztenyét szedünk…
Télen megismerkedünk a hideggel, a hóeséssel, a téli ünnepekkel, melyekre felkészítjük a gyerekeket dalokkal, ajándékok készítésével, hogy örömet szerezzenek szüleiknek. Készülünk a farsangra is jelmezek készítésével.
Tervezett foglalkozások:
– rajzolás, festés, „pacsmagolás” : színek megismerése
– gyurmázás, nemezelés: térlátás fejlődése
– papír tépés, vágás, ragasztás: kézügyesség fejlődése
– gyöngyfűzés: fantázia, kreativitás fejlődése
– termések, levelek gyűjtése, ragasztása: lakókörnyezet felfedezése
Zenei nevelés
Ebben az életkorban a gyermekek nagyon fogékonyak az énekre, zenére, így az egyik leghasznosabb foglalkozás. A kisebbeket általában nem lehet éneklésre buzdítani, de reagálnak a zenére, mozognak rá. A nagyobbaknál a dalok éneklése fejleszti a beszédkészséget, a szókincset, a ritmusérzéket.
Tervezett foglalkozások:
– Hangszeres zenehallgatás (gitárral vagy furulyával), ritmusos mozgás
– Dalok, mondókák elsajátítása, apróbb mozgásokkal összekötve
Verbális fejlesztés, anyanyelvi nevelés
A gyerekek életében fontos, hogy a versek, mesék, mondókák jelen legyenek, mivel a szókincs bővítése mellett kulturális értékeket közvetítenek. Segítségükkel a gyerekek képzelőereje gazdagodik, érzelmileg, értelmileg és szociálisan fejlődik.
Tervezett foglalkozások: vers, meseolvasás, bábozás, diavetítés
Mozgás
A gyermekek egészséges fejlődéséhez szükséges a rendszeres mozgás, lehetőleg a friss levegőn, ezért naponta minimum 2 órát töltenek a szabadban, amennyiben az időjárás engedi. Ügyelünk arra, hogy a gyermekek minden nap játékos formában jól átmozgassák testüket. Ezáltal erősödik az izomzatuk, javul állóképességük és egyensúlyérzékük. Emellett a mozgás örömet jelent a gyermekek számára.
Környezeti nevelés
Fontosnak tartjuk, hogy játékosan ismeretekhez is jussanak a nálunk levő gyerekek. Megteremtjük a lehetőséget, hogy a szabadtéri programok, séták alkalmával megismerjék a szűkebb, tágabb környezetüket, a családot, a természet egyszerűbb jelenségeit, a lakókörnyezet állat- és növényvilágát, az évszakok jellemzőit.
Az egészséges életmódra nevelés
Odafigyelünk arra, hogy a gyermekek helyes étkezési, tisztálkodási, öltözködési szokásai kialakuljanak. Ezeket a tevékenységeket rögzített napirend alapján végezzük.
Ünnepek a Mankaházban
A hagyományok megismertetését és ápolását nagyon fontosnak tartjuk, mert ezáltal a gyermekek új ismeretket sajátíthatnak el, és egyúttal élményt jelentő programot biztosítunk számukra. Az ünnepek koreográfiája más és más, de ilyenkor mindig feldíszítjük a csoportszobát és az aktuális ünnephez kapcsolódóan már napokkal korábban meséket mondunk, mondókákat, énekeket tanulunk.
Fontosabb ünnepeink: Mankanap; farsang; Húsvéti előkészületek; anyák napja; gyermeknap; szüreti mulatság; Márton-nap; Mikulás; adventi készülődés; Karácsony; állatok napja; víz világnapja; madarak, fák napja; Föld napja; Pünkösd; Anyák napja